📦 Tähelepanu! Võimalikud viivitused tellimuste täitmisel. Rohkem infot
📦 Tähelepanu! Võimalikud viivitused tellimuste täitmisel. Rohkem infot
Estonians

Elektrifitseeritult ajakultuuride kasvatamise lahendused

Kui suvilasse ei ole paigaldatud elektritoidet või on elekter välja lülitatud, kuid te soovite, et turvasüsteem või videovalvekaamerad töötaksid sõltumatult vooluvõrgust, saate te ise paigaldada lihtsa autonoomse elektritoite süsteemi. Selle süsteemi keerukus sõltub ainult teie vajadustest.

Kõik, mida te vajate, on valgustus ja elektroonikaseadmete laadimise võimalus

Kui suvilas või krundil piisab, vaid valgustusest ja telefoni või tahvelarvuti laadimise võimalusest, siis piisab ka skeemil 1. toodud lahendusest.

LEMONA Electronics spetsialistid soovitavad valgustuse jaoks kasutada tõhusat LED-riba 12 V, mille võimsus on 9,6 W ja valgusviljakus on, kuni 115 lm/W. Üks meeter sellist valgustust võib anda umbes 1100 lm tugevuse valgusvoo – sarnaselt 75 W hõõglambiga. Suvila valgustamiseks saab määrata mitu tsooni. Laadimiskontrolleri kasutamise korral ei tohi vahetult ühendatud lühiajaline koormus ületada 10 A. Pikaajalisel kasutamisel soovitame mitte üle 5A (või mitte rohkem kui 6. m pikkune LED-riba). Valgustust saab sisse ja välja lülitada laadimiskontrollerisse paigaldatud lüliti abil või saab paigaldada täiendavad lihtsad lülitid üksikute valgustuse tsoonide juhtimiseks. Skeemil 1. toodud süsteemis kasutatakse 20W võimsusega päikesepaneeli, millest kahtlemata piisab 7,2 Ah aku laadimiseks nädala jooksul. Pärast 5 m pikkuse  LED-riba (koguvõimsus 48 W) ühendamist täislaetud akuga saab valgust nautida umbes 1. tund; pärast 1. meetri pikkuse LED-riba ühendamist umbes 7. tundi. Selleks, et saada rohkem energiat tuleb paigaldada suurema mahutavusega aku ja kasutada selle laadimiseks suurema võimsusega päikesepaneeli moodulit.

Eestis suudab 20W lõunapoolse 36° suuruse kaldega päikesepaneel aprillist septembrini toota keskmiselt umbes 60Wh energiat päevas. Muidugi, kui on pilves või sajab vihma, väheneb elektri tootmine oluliselt. Laadimiskontrolleriga saab ühendada päikesemooduli, mille maksimaalne võimsus on 175 W: sellisel juhul peab aku minimaalne mahutavus olema 30 Ah ning aku maksimaalne mahutavus ei ole piiratud.

Laadimiskontroller on varustatud kahe USB-pistikupesaga, 5V, 2A.


Keskmine energiakogus, mille päeva jooksul toodab 20W võimsusega päikesemoodul

Suvila kuuris on vaja võimalust elektriseadmete laadimiseks. Kui te olete oma suvilas kuldsete kätega meister, siis peate mõnikord laadima elektriseadmeid. Selle jaoks on mugavam kasutada 230V vahelduvvoolu toiteallikat.

Sellise süsteemi rakendamiseks on vaja kasutada alalisvoolu vahelduvvoolu muundurit. Võib kasutada 800VA, 500W siinuslaine inverterit. Sellisest muundurist piisab enamasti elektriseadmete laadimiseks või toiteks.

Valgustuse jaoks, nagu ka skeemil 1., soovitavad LEMONA Electronics spetsialistid kasutada alalisvoolu, ühendades selle otse laadimiskontrolleriga.

Kui 175W võimsusega päikesepaneelist ei piisa ja vajate lisavõimsuse paigaldamist, tuleb laadimiskontroller asendada võimsamaga. Laadimiskontrolleri võimsama  analoogiga saab ühendada kaks 175W võimsusega päikesepaneeli. Inverteriga ühendatud akul võib olla J2 lüliti selleks, et inverter akust lahti ühendada. Lüliti peab suutma lülitada vähemalt 75A tugevust voolu. Muunduri ühendamiseks akuga on soovitatav kasutada võimalikult lühikesi ühenduskaableid, mille ristlõige peab olema vähemalt 10 mm2. Muundur on soovitatav paigaldada avatud ruumi, jättes vahemaaks muude objektideni vähemalt 10 sm. Aku vooluringis on täiendavaks lühisekaitseks ette nähtud 200A kaitselüliti. Muundur on varustatud kahe SCHUKO pistikupesaga, mis on kaitstud automaatkaitselülitiga.

Vajaduse korral saab paigaldada lisapistikupesa ja kaitsta seda 10A automaatkaitselülitiga. Suurema autonoomia tagamiseks on soovitav paigaldada suurema mahutavusega aku. Kui kasutate süsteemi täielikult laetud 65 Ah akuga, toetab süsteem 500 W koormust umbes 40. minutit.

Autonoomne suure võimsusega toitesüsteem suvilasse või krundile

Autonoomse elektrijaama mugavama kasutamise tagamiseks on vaja väljundisse paigaldada suurema võimsusega muundur.

Skeemil 3. toodud süsteemis kasutataval alalisvoolu vahelduvvoolu muunduril on juba olemas sisseehitatud kontroller päikesepaneelidest laadimiseks, mis lihtsustab veidi kogu skeemi. Kuna inverteri võimsus on suurem, on vaja kasutada alalisvoolu tööpingega 24V: Suurema pingega on vool väiksem ja akude ühendamiseks piisab peenemate kaablite kasutamisest. Muunduri ühendamiseks akuga kasutage vaskjuhtmeid, mille ristlõige on vähemalt 35 mm². Ühenduskaablid peaksid olema võimalikult lühikesed. Paigaldage muundur avatud alale, takistamata vaba õhuringlust.

Kui valgustamiseks on plaanis kasutada ka alalisvoolu, siis sellel juhul ühendatakse valgustusahel otse akuga. Kaitselülitit BP-65 kasutatakse aku kaitsmiseks süvatühjenemise eest. LEMONA Electronics spetsialistid soovitavad valgustusahelasse paigaldada täiendava kaitselüliti S2, 10A. Alalisvoolu koormus võib olla suurema võimsusega, kuid sel juhul tuleks valida kõrgema nimiväärtusega kaitselüliti ja kui see ületab 65A, siis tuleb valida suurema võimsusega süvalahenduse kaitsemoodul.

Sellesse süsteemi paigaldatud päikesepaneelide võimsus ületab 1,2 kW, seega on vajalik lisakaitse: päikesepaneelide vooluringis on ette nähtud 40A automaatne alalisvoolukaitse. Samuti on sellise süsteemi puhul vaja kasutada valgustuseks LED-riba tööpingega 24 V DC. 3. skeemis toodud LED-riba on ülikõrge kasuteguriga, isegi 175lm/W.

Kaitsemoodulit BP-65 juhitakse lülitiga J1, kõik alalisvoolu koormused lülitatakse sisse või välja. Kui on vaja juhtida üksikuid valgustuse tsoone, võib paigaldada iga tsooni jaoks eraldi lülitid.

Soovitused oma elektritoite süsteemi paigaldamiseks:

  1. Pliiakude eluiga on lühem, kui neid regulaarselt sügavalt tühjendatakse.
  2. Kui hooajavälisel ajal ei ole vaja toidet turva- või seiresüsteemi jaoks, tuleb akud pärast kõikide koormuste lahtiühendamist täielikult laadida ja hoida temperatuuril mitte alla 0 °C, kuid mitte kõrgemal kui +20 °C.
  3. Soovitatav süsteemi paigaldamise protseduur - esmalt ühendada aku laadimiskontrolleriga ja seejärel päikesemoodulitega. Lahtivõtmisel on järjekord vastupidine: kõigepealt ühendame lahti päikesemoodulid, seejärel aku.
  4. Üheks olulisemaks ohutusnõudeks süsteemide paigaldamisel on õige läbimõõduga kaablite kasutamine akude ühendamiseks. Samuti on soovitatav kasutada võimalikult lühikesi kaableid. Skeemil 2. näidatud elektrisüsteemi paigaldamisel tuleb kasutada vähemalt 10 mm² ristlõikega kaableid ja skeemil 3. - vähemalt 35 mm².
  5. Pikselahenduse toime vähendamiseks on vaja päikesemoodulite karkassid maandada.

Nagu alati, kui teil on lisaküsimusi või soovite spetsialisti konsultatsiooni, võtke meiega ühendust ja LEMONA Electronics spetsialistid aitavad teil leida teie projektile parima lahenduse.


Me ei jäta ühtegi klienti lahenduseta!

Neid ja paljusid muid tooteid saate osta meie veebipoest. Kas te ei leia õiget lahendust või teil on lisaküsimusi? Võtke ühendust!


Kontaktid füüsilistele isikutele

+372 640 7513 või [email protected]

Kontaktid juriidilistele isikutele

[email protected]