Product Code: AF16-30-01-13
ABB
Brand
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-4
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
88.50
2026-05-18 Estimated delivery
Delivery terms
2026-05-18 Estimated delivery
Available21 pcs
Supplier Warehouse
Lemona terminal
home delivery
Home delivery
(Orders up to 1000 kgs)
For free
(Orders up to 1000 kgs)
Shipping parcel
Delivery to DPD pickup locations
Product description
ABB
Contactor: 3-pole; NO x3; Auxiliary contacts: NC; 16A; AF; W: 45mm ABB
Useful information
Specifications
SKU
U-107026
Brand
Product code
AF16-30-01-13
Supplier product description
Contactor: 3-pole; NO x3; Auxiliary contacts: NC; 16A; AF; W: 45mm
Useful information
Supplier parameters
Product code
AF16-30-01-13
Supplier's product code
AF16-30-01-13
Product ID
U-107026
Contacts configuration
NO x3
Control voltage
100...250V DC
Height
86mm
Integrated auxiliary contacts
NC
Leads
screw terminals
Manufacturer
Manufacturer series
AF
Max. operating current
16A
Mounting
on panel
Operating temperature
-25...60°C
Type of contactor
3-pole
Width
45mm