Wire; UNITRONIC® LiYY; 16x0.5mm2; unshielded; 500V; Cu; stranded LAPP
Product Code: LIYY-16X0.5
Brand
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (m)
1-9
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
6.95
2026-05-18 Estimated delivery
Delivery terms
2026-05-18 Estimated delivery
Available187 m
Supplier Warehouse
Lemona terminal
home delivery
Home delivery
(Orders up to 1000 kgs)
For free
(Orders up to 1000 kgs)
Shipping parcel
Delivery to DPD pickup locations
Product description
Useful information
Specifications
SKU
U-237145
Brand
Product code
LIYY-16X0.5
Supplier product description
Wire; UNITRONIC® LiYY; 16x0.5mm2; unshielded; 500V; Cu; stranded
Useful information
Supplier parameters
Product code
LIYY-16X0.5
Cable application
automatics
Cable external diameter
10.2mm
Cable structure
16x0.5mm<sup>2</sup>
Conform to the norm
IEC 60332-1-2
Core marking
colours without colour repetition
Core section
0.5mm<sup>2</sup>
Core structure
stranded
CPR standard
E<sub>ca</sub>
Earth core
none
Flexibility class
5
Information
The UL Label and Mark on full factory packaging only
Insulation colour
grey
Kind of core
Cu
Kind of material
no flame propagation
Kind of wire
UNITRONIC® LiYY
Manufacturer
LAPP
Number of cores
16
Operating temperature
-5...70°C
Rated voltage
0.5kV