Product Code: V16-21DT-24G-S
Brand
More similar products
Sorry, we no longer have this product.
We recommend choosing from:
Other products in this category
Delivery terms
Lemona terminal
home delivery
Home delivery
(Orders up to 1000 kgs)
For free
(Orders up to 1000 kgs)
Shipping parcel
Delivery to DPD pickup locations
Product description
Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPDT; 0.5A/220VAC; 1A/24VDC; IP40 ONPOW
Useful information
Specifications
SKU
U-373239
Brand
Product code
V16-21DT-24G-S
Supplier product description
Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPDT; 0.5A/220VAC; 1A/24VDC; IP40
Useful information
Supplier parameters
Product code
V16-21DT-24G-S
ONPOW
Supplier's product code
V16-21DT-24G-S
Product ID
U-373239
AC contacts rating @R
0.5A / 220V AC
Backlight colour
green
Body colour
silver
Body material
stainless steel
Button marking
POWER
Button shape
flat
Contact material
silver alloy
Contacts configuration
SPDT
DC contacts rating @R
1A / 24V DC
Electrical life
50000 cycles
Illumination
LED
Illumination voltage
24V
IP rating
IP40
Leads
for soldering
Manufacturer
ONPOW
Max. contact resistance
:50mΩ
Mechanical durability
200000 cycles
Mounting hole diameter
Ø16mm
Number of positions
2
Operating Force
4N
Operating temperature
-20...55°C
Related items
M20-11D
Ring shape
rounded
Stable positions number
2
Switching method
ON-ON
Test voltage
1.5kV