Product Code: KP50A16V-HUA
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-2
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
18.90
2026-05-19 Estimated delivery
Delivery terms
2026-05-19 Estimated delivery
Available16 pcs
Supplier Warehouse
Lemona terminal
home delivery
Home delivery
(Orders up to 1000 kgs)
For free
(Orders up to 1000 kgs)
Shipping parcel
Delivery to DPD pickup locations
Product description
Thyristor: stud; 1.6kV; Ifmax: 72A; 50A; Igt: 150mA; TO208AC; screw HUAJING
Useful information
Specifications
SKU
U-230287
Product code
KP50A16V-HUA
Supplier product description
Thyristor: stud; 1.6kV; Ifmax: 72A; 50A; Igt: 150mA; TO208AC; screw
Useful information
Supplier parameters
Product code
KP50A16V-HUA
Product ID
U-230287
Case
TO208AC
Features of semiconductor devices
phase control thyristor (PCT)
Gate current
150mA
Kind of package
bulk
Load current
50A
Manufacturer
HUAJING
Max. forward impulse current
0.9kA
Max. load current
72A
Max. off-state voltage
1.6kV